Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka Oficiálna stránka

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

VAIA Innovation Fellowship

Miesto výkonu práce

Bratislava

Nástup

10.7.2023 alebo dohodou

Typ pracovnej ponuky

Čiastočný úväzok

Mesačná odmena

možnosť finančného príspevku na pokrytie životných nákladov

Cez tvorby lepších inovačných a technologických politík pomôžeš transformovať Slovensko na inovatívnejšiu a konkurencieschopnejšiu ekonomiku. Naša agenda je jednou z priorít predsedu vlády, takže potenciálny dosah tvojej práce je obrovský.

Náplň práce

Spoznaj a navrhni riešenia pre zelenú ekonomiku Slovenska cez letný program na Úrade vlády. Žiješ v zahraničí alebo si sa odtiaľ nedávno vrátil/a? Máš chuť meniť veci k lepšiemu & veríš, že Slovensko na to má? Staň sa súčasťou pilotného fellowship programu na VAIA (Výskumná a inovačná autorita).

Náplň práce

VAIA Innovation fellowship je jeden z prototypov, ktorým by sme chceli odštartovať aktívnu a zmysluplnú spoluprácu so skúsenými Slovenkami a Slovákmi v zahraničí. 

Jeho súčasťou je:

 • 1 týždňový bootcamp, kde sa dozvieš o výzvach, ktorým Slovensko čelí v téme zelenej ekonomiky a o tvorbe politiky metódou misií (mission economy)
 • 6 týždňový proces štruktúrovaný podľa metódy design thinking
 • workshopy s expertmi a expertkami s medzinárodnými skúsenosťami z verejného, súkromného ako aj neziskového sektora
 • interdisciplinárny tím a skúsenosti s inovatívnymi spôsobmi práce
 • budovanie profesionálneho networku so zaujímavými ľuďmi a organizáciami  na Slovensku
 • výstupom bude dátovo podložená „roadmap“ pre misiu zelenej ekonomiky, na ktorej bude tím VAIA ďalej stavať pri tvorbe zelených politík v rámci implementácie schválenej Národnej stratégie výskumu, vývoja a inovácií, ktorá je jedným z míľnikov Plánu obnovy a odolnosti, na ktorého plnenie dohliada Európska komisia

Koho hľadáme

 • zaujíma ťa téma udržateľnosti, cirkulárnej ekonomiky alebo dekarbonizácie 
 • venuješ sa niečomu z nasledovného: výskumu v spoločenských, prírodných alebo technických vedách, dátovej analýze, tvorbe stratégií, dizajnovému mysleniu, marketingu a komunikácii, environmentalistike  
 • žiješ v zahraničí alebo si sa odtiaľ v posledných 5 rokoch vrátil/a  
 • si skúsený/á odborník/odborníčka alebo junior/ka so silným zápalom pre tému 
 • chceš si vybudovať sieť kontaktov so zaujímavými ľuďmi a organizáciami na Slovensku 
 • máš záujem vyskúšať si život v Bratislave a prácu v inovatívnej štátnej správe 

Kritériá výberu

 • Naším cieľom je vytvoriť rôznorodý tím ľudí, ktorí dokážu priniesť nový pohľad na vec, majú chuť zdieľať svoje know-how a učiť sa jeden od druhého, sú otvorení inovatívnym spôsobom práce a premýšľania a zároveň vedia spolupracovať a fungovať v interdisciplinárnom tíme.
 • Hľadáme primárne skúsených seniorov s medzinárodnými skúsenosťami vo svojej oblasti a pár miest máme vyhradených aj pre ambicióznych juniorov so zápalom pre tému.
 • Tento program je cielene navrhnutý pre diasporu, tzn. Slovákov a Slovenky (alebo ľudí, ktorí sa takto identifikujú) v zahraničí ako aj pre navrátilcov zo zahraničia. Súčasné slovenské občianstvo nie je podmienkou.
 • Ak máš záujem o dlhodobejšiu prácu na VAIA, ale nespadáš do tejto skupiny, môžeš si pozrieť naše bežné letné stáže a otvorené pracovné ponuky.

Prečo si vybrať nás

Kto sme a čo robíme: 

Výskumná a inovačná autorita (VAIA) je nový útvar Úradu vlády zodpovedný za tvorbu a koordináciu výskumných a inovačných politík s cieľom transformovať Slovensko na ambicióznu a inovatívnu krajinu. VAIA vznikla na Úrade vlády v roku 2021 a organizačne funguje ako samostatná sekcia. Náš tím zanietených odborníkov postupne rastie a aktuálne má 28 členov. Medzi hlavné zodpovednosti VAIA patrí:

 • Príprava a napĺňanie Národnej stratégie výskumu, vývoja a inovácií.
 • Implementácia Komponentu 9 Plánu obnovy – máme teda zodpovednosť za investície, ale aj potrebné reformy v mimoriadne dôležitej oblasti inovačnej a technologickej politiky.
 • Koordinácia aktivít Stratégie výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu (RIS3) ako podmienky čerpania prostriedkov z Fondov EÚ na výskum, vývoj a inovácie.
 • Úloha sekretariátu Rady vlády pre vedu, techniku a inovácie.

Pomôžeš transformovať Slovensko na inovatívnejšiu a konkurencieschopnejšiu ekonomiku. Veľa sa naučíš a budeš pracovať v jednej z najlepších organizácií v štátnej správe. Sme štátna inštitúcia, ale máme start-upovú kultúru a podmienky pre kreativitu a vlastné iniciatívne projekty.

Dátum ukončenia prihlasovania

24.5.2023

Ideš s nami do toho? Daj nám o sebe vedieť.

Ak hľadáte novú profesionálnu výzvu a zaujala Vás táto pozícia, zašlite nám Váš životopis a motivačný list (rozsah: 300-600 slov)                  na e-mailovú adresu: lucia.eleckova@vlada.gov.sk
Budeme sa tešiť na stretnutie na pracovnom pohovore.