Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Domov
  2. Aktuality
  3. VAIA v médiách

VAIA v médiách

Slovensko si stanovuje stratégiu, ktorá má zvrátiť stagnujúci systém výskumu a vývoja

Podarí sa Slovensku neopakovať predchádzajúce neúspechy o oživenie stagnujúceho výskumného a inovačného prostredia novou stratégiou? Stratégia bola vypracovaná v reakcii na dlhý zoznam problémov, ktoré už desaťročia sužujú krajinu v oblasti výskumu, vývoja a inovácií. ScienceBusiness o schvaľovaní slovenskej Národnej stratégie pre výskum, vývoj a inovácie aj s príspevkom CIO Michaely Krškovej.

Zarábam najmenej vo svojej kariére, hovoria vedci, ktorí sa vrátili na Slovensko

Program Návrat domov ponúkal odborníkom finančné prostriedky na vytvorenie vhodnej pozície a začlenenie sa do spoločnosti. Akí vedci tento program využili? Aké problémy pri tom zažili? Ako bude Slovensko ďalej postupovať pri lákaní talentov zo zahraničia? Aj o tejto téme hovorila Viktória Skřivánková, vedúca talentovú jednotku Úradu vlády v článku Denníka N.

Vláda: Národná stratégia určí priority a ciele SR v oblasti výskumu a vývoja

Národná stratégia určí zámery, ciele a priority SR a princípy dobrého riadenia a efektívnosti v oblasti výskumu, vývoja a inovácií. Vyplýva to z materiálu z dielne Úradu vlády SR, ktorý v utorok schválila vláda. V stratégii sa riešia tri kľúčové, na seba nadväzujúce oblasti. Ide o investovanie do kvalitného systému, talent a komplexný rámec pre priorizáciu v podpore výskumu, vývoja a inovácií na Slovensku.

Podcast - Závislosť na talente I.

Prvý diel triptychu o závislosti na talente je venovaný odlivu a prílivu mozgov a tomu, čo môžu urobiť mestá, aby si udržali talentovaných ľudí. Hostkami programu sú Zuzana Vrbová z neziskovej organizácie Leaf a Viki Skřivánková, ktorá vedie talentovú jednotku na Úrade vlády.

Podcast GrantUP rozhovor | Daniel Straka: Detaily výziev z Plánu obnovy. Očakávaj ich už v najbližších dňoch

V podcaste sa dozviete: ako sa tvorili výzvy Plánu obnovy? čo je VAIA, prečo vznikla ďalšia „agentúra“ a aká je jej úloha? prehľad zámerov výziev na rok 2023 kedy sa budeš môcť do týchto výziev zapojiť? ktoré z výziev sú vhodné pre podnikateľov a ktoré pre nepodnikateľský sektor? ako náročné na administráciu budú tieto výzvy? Dočkáme sa zmeny k lepšiemu?

Prečo výskum na Slovensku nefunguje? Z inovátorov robíme účtovníkov (rozhovor)

Veda a výskum na Slovensku sú dlhodobo podfinancované. Zmenu sľubuje plán obnovy, na podporu inovácií by z neho malo ísť 630 miliónov eur. Prvé dotácie sa mali rozdeľovať už vlani na jeseň, nakoniec však výzvy na projekty vyhlásené neboli. "Nebolo realistické očakávať, že sa výzvy vyhlásia do roka, ak na Úrade vlády nebol ani jeden človek, ktorý by sa tejto agende v minulosti venoval," tvrdí šéfka Výskumnej a inovačnej autority na Úrade vlády Michaela Kršková.

Otvorený list na podporu Národnej stratégie pre výskum a inovácie

Združenie siedmich organizácii, ktorého súčasťou je aj KInIT, predložilo list verejnej podpory pripravovanej Národnej stratégii pre výskum, vývoj a inovácie. Stratégii vyjadrujeme podporu, pretože správne pomenúva slabé miesta systému podpory vedy, výskumu, vývoja a inovácií. Slovensko patrí medzi krajiny s najväčším odlivom talentu v Európe, preto považujeme za kľúčové, aby sa vytvorili podmienky na návrat špičkových slovenských vedcov a profesionálov zo zahraničia. Dokument tiež pomenúva dôležitosť regionálnych inovačných ekosystémov ako motora regionálneho rozvoja a uvádza sociálne inovácie ako funkčný spôsob riešenia komplexných spoločenských problémov.

Podcast - Štát ako inovátor

Dôvera v spoločnosti je na historických minimách a to nám bráni v spolupráci a úspešnej implementácii myšlienok. Štát môže byť inovátorom, pretože má dosah na reguláciu a podnikateľský ekosystém. Práve úradníci môžu zlepšovať systém zvnútra. Mestá v sebe koncentrujú talent a sú základnými jednotkami inovačného ekosystému, ktoré môžu prispieť k transformácii krajiny na ekonomiku s vyššou pridanou hodnotou. Spoznajte inovátorku za oponou, slovenskú Chief Innovation Officer, Michaelu Krškovú.

Podcast 51 | Žiadatelia a štát si nedôverujú. Zmení to Národná stratégia? Budú granty pod jednou strechou?

V podcaste sa z prvej ruky dozvieš informácie o Národnej stratégii pre Vedu, výskum a inovácie Slovenska, čo je jeden z komponentov Plánu obnovy. Iva Kleinová, ktorá je na Úrade vlády SR zodpovedná za jej vypracovanie a implementáciu nám porozprávala o tom, čo všetko plánujú zmeniť, aby sa na Slovensku obnovila dôvera žiadateľov grantov v štát, znížila sa byrokracia, navýšili sa investície do správne nastaveného systému vedy a výskumu a v konečnom dôsledku zlepšila sa pozícia Slovenska v inovačných rebríčkoch. Posledný zo série on-site podcastu z konferencie SlovakiaTech. Bude to veľa zaujímavého počúvania!

SHARE: Slovensko nemá skoro žiadne vlastné vynálezy. Vláda predstavila plán, ako to zmeniť

V podcaste SHARE hovoríme aj o tom, čo sa s plánom stane, ak sa zmení vláda. Výskumná a inovačná autorita (VAIA) spadajúca pod Radu vlády SR pre vedu, techniku a inovácie (RVVTI) predstavila návrh Národnej stratégie výskumu, vývoja a inovácií. O tom, prečo je to dôležitá a aké šance má stratégia, na to, aby bola úspešná, sa s nami zhovárala vedúca odboru, ktorý stratégiu pripravil, Iva Kleinová.

Peniaze sa už nebudú strácať v pochybných firmách. Pôjdu na zlepšenie krajiny

Má pod palcom 630 miliónov eur z plánu obnovy, ktoré majú premeniť Slovensko z montážnej dielne na inovačného tigra strednej Európy. Alebo aspoň vymaniť krajinu z pasce stredného príjmu a nasmerovať na cestu vyspelých ekonomík, ktoré vďaka výskumu tvoria vysokú pridanú hodnotu. Mnohé opatrenia ešte nemajú konkrétnu podobu, no chief innovation officer Slovenska Michaela Kršková si je istá – peniaze na zlepšenie krajiny sa tentokrát nestratia.

Startupy vymenila za Úrad vlády, má opraviť podporu výskumu: Buďme ako Estónsko a roztočí sa špirála dobre platenej práce

Michaela Kršková má na starosti 630 miliónov eur z Plánu obnovy. Jej úlohou je urobiť poriadok v podpore výskumu, aby na Slovensku vznikalo viac inovatívnych firiem. Roztočí sa tým špirála kvalifikovanej a dobre platenej práce, ktorá na Slovensku udrží šikovných ľudí a pritiahne kapitál.

Národná stratégia má určiť priority a ciele v oblasti výskumu a vývoja

V dokumente sa uvádza, že investície do výskumu, vývoja a inovácií sú najefektívnejším spôsobom, ako zvýšiť dlhodobú konkurencieschopnosť ekonomiky a kvalitu života na Slovensku.