VAIA
Prečo VAIA?
Misiou VAIA je významne zvýšiť inovačnú výkonnosť Slovenska. VAIA vznikla na Úrade vlády v roku 2021 s cieľom reformovať štátnu podporu vedy, výskumu a inovačného ekosystému. Medzi prvé úlohy nového tímu patrí zavedenie hodnotenia výskumu a inovácií zahraničnými expertmi, návrh nového modelu riadenia a financovania výskumu a vývoja pod Radou vlády pre vedu, techniku a inovácie a príprava Národnej stratégie výskumu, vývoja a inovácií. Prezrite si našu informačnú brožúru (PDF, 1194 kB).
V práci sa riadime predovšetkým kvalitnými dátami a relevantnými inšpiráciami a príkladmi dobrej medzinárodnej praxe. Verejné politiky tvoríme spolu s výskumným a inovačným ekosystémom s cieľom navrhnúť riešenia najmä s ohľadom na potreby tých, ktorých sa vo výsledku najviac dotýkajú. Našou ambíciou je búranie stereotypov o správe vecí verejných a budovanie prostredia založeného na dôvere, transparentnosti, spolupráci a otvorenosti novým myšlienkam a nápadom.
Naše hodnoty
Ambiciózny realizmus
Náš úspech meriame na základe výstupov, ktorých výsledky sú uchopiteľné a merateľné.
Dôvera
Do partnerov vkladáme dôveru, ktorá je nevyhnutným predpokladom pre vznik inovácií.
Zodpovednosť
Byť autoritou znamená niesť zodpovednosť. Nebojíme sa chýb; veríme, že nás dokážu priviesť k lepším výsledkom.
Proklientský prístup
Odstraňujeme bariéry a vytvárame prostredie, podmienky a systémy, ktoré umožňujú tvorivým ľuďom rozvíjať prelomové riešenia.
Vedenie VAIA
Michal Puškár
Chief Innovation Officer
Michael Puškár je generálnym riaditeľom VAIA a zároveň tajomníkom Rady vlády pre vedu, techniku a inovácie. Je zodpovedný za medzirezortnú koordináciu inovačnej politiky a implementáciu reforiem a investícií komponentu 9 Plánu obnovy s cieľom rozvíjať Slovensko ako ambicióznu a inovatívnu krajinu.
Michal pochádza z akademického prostredia Technickej univerzity v Košiciach. Medzi jeho vedecké výstupy možno zaradiť okrem vedeckých monografií alebo vysokoškolských učebníc aj viac ako 50 publikácií v zahraničných karentovaných časopisoch. Zároveň je tiež autorom viac ako dvoch desiatok patentov a úžitkových vzorov. Je členom redakčných rad viacerých renomovaných zahraničných vedeckých časopisov. V rámci vedecko-výskumnej činnosti sa usiluje o rozvoj vedy, výskumu a inovácií s prepojením na potreby praxe. V roku 2014 získal ocenenie Osobnosť vedy a techniky do 35 rokov.
Riaditeľka odboru talentových politík
Iva Kleinová viedla tím talentových politík a v minulosti zodpovedala za prípravu a implementáciu Národnej stratégie výskumu, vývoja a inovácií 2030. Pred nástupom na VAIA pôsobila ako biznis konzultantka v spoločnostiach McKinsey&Company a HB Reavis, ako manažérka v oblasti vzdelávania v nadácii LEAF a ekonomickom inštitúte CERGE-EI. Iva má skúsenosti aj s prácou vo verejnej sfére (Ministerstvo financií SR, Fire Deparment of New York, UNDP). Vyštudovala históriu na Princeton University a verejnú správu na Columbia University v USA.
Riaditeľ odboru programov
Daniel Straka vedie tím odboru programov, ktorý je zodpovedný najmä za výzvy na predkladanie projektov z Komponentu 9 Plánu obnovy v objeme 570mil. Eur. V minulosti pôsobil ako riaditeľ Slovenskej organizácie pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA) a má viac ako trinásť rokov skúseností s tvorbou a implementáciou výskumných a inovačných politík na národnej a európskej úrovni. V roku 2014 založil a do roku 2017 viedol Styčnú kanceláriu SR pre výskum a vývoj v Bruseli (SLORD).
Riaditeľ odboru výskumných a inovačných politík
Michal Habrman vedie analytický tím, ktorý je zodpovedný za analytické a dátové úlohy ako aj otázky spojené s financovaním výskumu a vývoja. V minulosti pôsobil najmä ako analytik Inštitútu finančnej politiky s expertízou na makroekonomické ako aj štrukturálne politiky. Bol zodpovedný za obsahové časti plánu obnovy venujúce sa vysokým školám, výskumu a inováciám ako aj lákaniu talentu. Má doktorát z hospodárskej politiky a krátko pôsobil na Ekonomickej univerzita a Ekonomickom ústave SAV, kde sa venoval štrukturálnym politikám.
Riaditeľ odboru priorít
Ronald Blaško vedie odbor priorít, ktorý je zodpovedný za plnenie úloh a cieľov Národnej stratégie výskumu, vývoja a inovácií 2030 a stanovovanie priorít v rámci stratégie inteligentnej špecializácie RIS3. V minulosti pôsobil okrem iných pozícií ako riaditeľ Americkej obchodnej komory a viceprezident Globsecu. Vyštudoval leteckú dopravu na Žilinskej univerzite a ekonómiu na Kiel Institute for World Economy.
Sme súčasťou Plánu Obnovy
VAIA vznikla v októbri 2021 ako vykonávateľ Komponentu 9 Plánu obnovy a odolnosti so zodpovednosťou za reformu riadenia, hodnotenia a podpory v oblasti vedy, výskumu a inovácii.
Tím VAIA je zároveň sekretariátom a výkonnou zložkou Rady vlády pre vedu, techniku a inovácie, ktorá sa k 3. novembru 2022 transformovala na poradný orgán s expertným zložením.