Preskočiť na hlavný obsah
Hľadáte financovanie pre svoje projekty? Vyskúšajte nový výskumno-inovačný portál.
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Domov
  2. Aktuality
  3. Umelá inteligencia v medicíne: Po prvýkrát sa spojili lekárske fakulty z Česka a Slovenska 

Umelá inteligencia v medicíne: Po prvýkrát sa spojili lekárske fakulty z Česka a Slovenska

(Bratislava, 15.05.2025) Národné centrum pre elektronické zdravotníctvo (NCEZ) pri Ministerstve zdravotníctva Českej republiky v spolupráci s Výskumnou a inovačnou autoritou (VAIA) na Úrade podpredsedu vlády pre Plán obnovy a znalostnú ekonomiku usporiadali historicky prvý seminár, ktorý prepojil desať lekárskych fakúlt z Českej republiky a Slovenska. Témou bola výučba umelej inteligencie (AI) v medicíne – oblasti, ktorá sa čoraz výraznejšie premieta do klinickej praxe aj lekárskeho vzdelávania. 

Seminár sa uskutočnil 13. mája 2025 na 1. lekárskej fakulte Karlovej univerzity v Prahe, kde sa časť študentov a hostí zúčastnila osobne, ďalšie desiatky účastníkov, vrátane prednášajúcich a študentov zo Slovenska, sa pripojili online. Celkový počet účastníkov presiahol 230 osôb. 

Seminár otvorili video pozdravmi ministri zdravotníctva Českej republiky a Slovenskej republiky. Minister zdravotníctva SR Kamil Šaško vo svojom príhovore podporil víziu digitálne silného, dostupného a efektívneho zdravotníctva a vyjadril potrebu prepájať vzdelávanie s najnovšími technologickými trendmi, no nezabúdať na ľudský rozmer a vnímať technológie ako užitočného asistenta. 

Počas programu vystúpilo 15 prednášajúcich – 10 z Česka a 5 zo Slovenska. Slovenskí odborníci z lekárskych fakúlt Univerzity Komenského v Bratislave, Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine a Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach, v spolupráci so Žilinskou univerzitou, priniesli podnetné prednášky na dôležité témy. 

Súčasťou programu boli aj odborné prednášky zamerané na rôzne aspekty umelej inteligencie v medicíne. Jakub Gazda priblížil využitie AI v každodennej praxi internistu, vrátane jej uplatnenia pri cirhóze a v klinickom rozhodovaní. Róberta Hlavatá a Ing. Peter Sýkora, PhD., sa venovali základom umelej inteligencie a jej praktickému využitiu v zdravotnej starostlivosti. Simona Rudohradská predstavila právne výzvy spojené s implementáciou AI z pohľadu slovenského aj európskeho práva. Na etický rozmer a potrebu zachovania ľudskosti aj v ére algoritmov upozornila vo svojej prednáške Mária Kolesárová. 

Seminár predstavuje dôležitý krok v prehlbovaní česko-slovenskej spolupráce v oblasti medicínskeho vzdelávania a inovácií. Vytvoril priestor na výmenu skúseností, otvoril diskusiu o výzvach umelej inteligencie v zdravotníctve a položil základy pre ďalšiu spoločnú odbornú a akademickú spoluprácu.