Umelá inteligencia v medicíne: Po prvýkrát sa spojili lekárske fakulty z Česka a Slovenska

(Bratislava, 15.05.2025) Národné centrum pre elektronické zdravotníctvo (NCEZ) pri Ministerstve zdravotníctva Českej republiky v spolupráci s Výskumnou a inovačnou autoritou (VAIA) na Úrade podpredsedu vlády pre Plán obnovy a znalostnú ekonomiku usporiadali historicky prvý seminár, ktorý prepojil desať lekárskych fakúlt z Českej republiky a Slovenska. Témou bola výučba umelej inteligencie (AI) v medicíne – oblasti, ktorá sa čoraz výraznejšie premieta do klinickej praxe aj lekárskeho vzdelávania.
Seminár sa uskutočnil 13. mája 2025 na 1. lekárskej fakulte Karlovej univerzity v Prahe, kde sa časť študentov a hostí zúčastnila osobne, ďalšie desiatky účastníkov, vrátane prednášajúcich a študentov zo Slovenska, sa pripojili online. Celkový počet účastníkov presiahol 230 osôb.
Seminár otvorili video pozdravmi ministri zdravotníctva Českej republiky a Slovenskej republiky. Minister zdravotníctva SR Kamil Šaško vo svojom príhovore podporil víziu digitálne silného, dostupného a efektívneho zdravotníctva a vyjadril potrebu prepájať vzdelávanie s najnovšími technologickými trendmi, no nezabúdať na ľudský rozmer a vnímať technológie ako užitočného asistenta.
Počas programu vystúpilo 15 prednášajúcich – 10 z Česka a 5 zo Slovenska. Slovenskí odborníci z lekárskych fakúlt Univerzity Komenského v Bratislave, Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine a Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach, v spolupráci so Žilinskou univerzitou, priniesli podnetné prednášky na dôležité témy.
Súčasťou programu boli aj odborné prednášky zamerané na rôzne aspekty umelej inteligencie v medicíne. Jakub Gazda priblížil využitie AI v každodennej praxi internistu, vrátane jej uplatnenia pri cirhóze a v klinickom rozhodovaní. Róberta Hlavatá a Ing. Peter Sýkora, PhD., sa venovali základom umelej inteligencie a jej praktickému využitiu v zdravotnej starostlivosti. Simona Rudohradská predstavila právne výzvy spojené s implementáciou AI z pohľadu slovenského aj európskeho práva. Na etický rozmer a potrebu zachovania ľudskosti aj v ére algoritmov upozornila vo svojej prednáške Mária Kolesárová.
Seminár predstavuje dôležitý krok v prehlbovaní česko-slovenskej spolupráce v oblasti medicínskeho vzdelávania a inovácií. Vytvoril priestor na výmenu skúseností, otvoril diskusiu o výzvach umelej inteligencie v zdravotníctve a položil základy pre ďalšiu spoločnú odbornú a akademickú spoluprácu.