Slovensko podáva 6. žiadosť o platbu: VAIA splnila míľniky pre zelený semafor v Komponente 9
(Bratislava, 01.07.2025) Slovensko podáva 6. žiadosť o platbu z Plánu obnovy. V Komponente 9 zameraný na vedu, výskum a inovácie sme splnili míľniky pre získanie zeleného semafora, čo potvrdzuje, že VAIA úspešne napĺňa reformy a investície na podporu inovačného prostredia.
Dosahovanie míľnikov a cieľov, ku ktorým sa Slovensko zaviazalo v Pláne obnovy, je zásadným krokom k vytváraniu kvalitného a konkurencieschopného výskumno-inovačného prostredia.
Jedným z konkrétnych dôkazov tohto pokroku je splnenie kritérií pre zelený semafor v Komponente 9, ktoré potvrdzuje, že VAIA pokračuje v implementácii reforiem a investícií v oblasti vedy, výskumu a inovácií v súlade s cieľmi Plánu obnovy.
Čo je zelený semafor? Zelený semafor je kľúčovým predpokladom na podanie žiadosti o platbu Európskej komisii.
Míľniky a ciele v 6. žiadosti o platbu zahŕňali:
1 Posilnenie spolupráce medzi akadémiou a priemyslom
- V najväčšej výzve z Plánu obnovy na podporu výskumu a inovácií “Transformačné a inovačné konzorciá” je podporených 6 projektov, ktoré získajú podporu v celkovej výške 86 mil. Eur. Projekty majú za cieľ významne prispieť k posilneniu slovenskej ekonomiky a zabezpečiť udržateľný rozvoj v oblasti výskumu, vývoja a inovácií.
- Z “Matching” grantov bolo podporených 3 886 spoluprác medzi výskumnými organizáciami a súkromným sektorom s cieľom podporiť a motivovať budúcu spoluprácu a spoločné projekty.
- Udelených bol 455 digitálnych voucherov na podporu digitalizácie procesov a služieb v podnikoch a 312 inovačných voucherov s cieľom podporiť spoluprácu malých a stredných podnikov s a vedecko-výskumných pracovísk, prípadne iných poskytovateľov výskumno-vývojových služieb.
2 Výskum a inovácie pre dekarbonizáciu ekonomiky
Cieľom tejto investície je podpora výskumných a inovačných projektov zameraných na podporu zelenej transformácie, ako aj odolnosti a adaptácie na zmenu klímy zosúladené s prioritnými témami, ktoré sa očakávajú v programe Horizont Európa. Ide o oblasti ako bezuhlíková energetika, elektrifikácia, vodík, batériové technológie a alternatívne palivá, nízkoemisné priemyselné procesy a materiály a bioekonomika.
V investícii je podporených celkovo 30 projektov. Z toho
- 13 výskumných projektov na úrovni TRL 1-3 pre oblasť prechodu na zelenú a nízkouhlíkovú ekonomiku, adaptácie a zvyšovania odolnosti voči klimatickej zmene.
- 2 IPCEI „Important Projects of Common European Interest“ projekty v oblasti vodíkových technológií.
- 15 výskumných a vývojových projektov na úrovni TRL 4-8
3 Výskum a inovácie pre digitalizáciu ekonomiky
Investícia je zameraná na podporu prechodu na digitálne hospodárstvo. Vyhlásené boli 4 dopytovo orientované výzvy a jeden finančný nástroj, a to v oblastiach ako kľúčové digitálne a priemyselné technológie, internet vecí, umelá inteligencia a robotika.
V investícii je podporených 154 projektov, z toho:
- 56 výskumných projektov na úrovni TRL 1-3
- 88 výskumných a vývojových projektov na úrovni TRL 4-8
- 2 IPCEI projekty v oblasti mikroelektroniky.
- 8 udelených pôžičiek v rámci nástroja FLPG (Portfóliová záruka prvej straty), ktoré firmám umožnia modernizovať technológie, zavádzať nové inovatívne riešenia a investovať do výskumu a vývoja.
Cieľom VAIA je aj naďalej systematicky a efektívne podporovať výskumníkov, výskumné organizácie a inovatívne podniky, a prispievať tak k dynamickému rozvoju a rastúcej konkurencieschopnosti Slovenska.