Preskočiť na hlavný obsah
Hľadáte financovanie pre svoje projekty? Vyskúšajte nový výskumno-inovačný portál.
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Domov
  2. Aktuality
  3. Európska komisia predstavila kvantovú stratégiu. Zvýši technologickú suverenitu, podporí kvantové startupy aj vznik tzv. AI gigafactories 

Európska komisia predstavila kvantovú stratégiu. Zvýši technologickú suverenitu, podporí kvantové startupy aj vznik tzv. AI gigafactories

(Bratislava, 07.07.2025) Európska komisia predstavila novú Kvantovú stratégiu, ktorej cieľom je posilniť technologickú suverenitu EÚ a podporiť rast inovácií v oblasti kvantových technológií. Stratégia počíta s podporou startupov, budovaním špičkovej infraštruktúry, ako aj rozvojom špecializovaných zručností a vznikom tzv. AI gigafactories. 

Európska komisia 2. júla 2025 predstavila novú iniciatívu s názvom „Európska kvantová stratégia – kvantová Európa v meniacom sa svete“. Jej cieľom je výrazne posilniť konkurencieschopnosť a technologickú suverenitu Európskej únie v oblasti kvantových technológií, ktoré majú potenciál zásadne transformovať široké spektrum odvetví – od zdravotníctva a dopravy až po energetiku a obranu. 

Komisia poukazuje na to, že hoci Európa disponuje špičkovým výskumom v komercializácii inovácií, vo výške investícií stále zaostáva za Spojenými štátmi a Čínou. Nová stratégia má túto situáciu zmeniť. Ambíciou je preto podpora vzniku a rastu kvantových startupov, vybudovanie robustného inovačného ekosystému a urýchlenie vývoja kľúčovej infraštruktúry vrátane tzv. AI gigafactories. 

Stratégia sa zameriava na 5 oblastí: 

  • Výskumný a inovačný program Kvantová Európa 
  • Európska kvantová infraštruktúra 
  • Európsky kvantový ekosystém 
  • Vesmírne a duálne použitie kvantových technológií 
  • Kvantové zručnosti 

Kľúčové opatrenia zahŕňajú: 

Podpora výroby kvantových čipov 

Európa potrebuje výrobnú kapacitu schopnú vyrábať kvantové čipy v sériách a za konkurencieschopné ceny. K tomu majú dopomôcť napríklad pilotné výrobné linky pod iniciatívou Chips JU, vytvorenie testovacích platforiem (testbedov) s otvoreným prístupom či cestovná mapa pre industrializáciu kvantových čipov. 

Budovanie kvantovej infraštruktúry 

Stratégia sa zameriava na rozvoj kvantovej infraštruktúry v troch oblastiach: výpočty, komunikácia a senzory. Do roku 2035 chce EÚ vybudovať platformu s výkonom 1000 qubitov, ktorá umožní riešiť problémy, ktoré sú dnes výpočtovo nerealizovateľné. Na pláne je tiež spustenie kvantového internetu (2026) a siete EuroQCI (2030). V oblasti senzoriky sa pripravuje sieť gravimetrov a pilot pre kvantové MRI (zobrazovanie magnetickou rezonanciou). 

Rozvoj startupov 

Startupový ekosystém v oblasti kvantových technológií momentálne trpí nedostatkom kapitálu a infraštruktúry. V súčasnosti pritiahne EÚ len 5 % celosvetového súkromného kapitálu do kvantových technológií, zatiaľ čo USA získavajú viac než 50 %. Komisia chce podporiť vznik Kvantových kompetenčných klastrov a prepájať startupy s veľkými priemyselnými hráčmi v oblasti energetiky, letectva, farmácie či automobilového priemyslu. 

Vesmír, obrana a bezpečnosť 

Stratégia sa venuje aj využitiu kvantových technológií vo vesmíre, obrane a bezpečnosti. EK pripraví dve cestovné mapy – jednu pre aplikáciu kvantových technológií vo vesmíre a druhú pre ich duálne (civilno-vojenské) využitie. Tieto iniciatívy posilnia schopnosti Európy čeliť novým hrozbám a zároveň podporia inovačný potenciál aj v týchto špecifických oblastiach. 

Vzdelávanie a zručnosti  

Európska komisia zdôrazňuje aj potrebu rozvoja špecializovaných kvantových zručností. Vznik Európskej akadémie pre kvantové zručnosti a Portálu pre kvantový talent doplnia programy na odbornú prípravu a mobilitu talentu, ktoré majú zabezpečiť, že EÚ bude mať dostatok kvalifikovaných odborníkov pre rozvíjajúce sa kvantové odvetvie. 

Kvantová stratégia sa tak stáva ďalším kľúčovým prvkom v budovaní technologickej budúcnosti Európy. Nadväzuje na iniciatívy ako Akt o čipoch, Kompas konkurencieschopnosti či Akčný plán pre AI kontinent a odráža aj odporúčania tzv. Draghiho správy, ktorá označila kvantové technológie za jednu z najzásadnejších prelomových inovácií budúcnosti. 

Viac informácií na webovej stránke európskej komisie.