Rada vlády SR pre vedu, techniku a inovácie
Rada vlády Slovenskej republiky pre vedu, techniku a inovácie je hlavným koordinačným a poradným orgánom vlády Slovenskej republiky v oblasti výskumných a inovačných politík.
Medzi hlavné úlohy Rady patrí:
- zabezpečovať jednotnú tvorbu politík a medzirezortnú koordináciu,
- koordinovať úlohy vyplývajúce z Národnej stratégie a dohliadať na jej plnenie,
- monitorovať a analyzovať politiky na Slovensku a v zahraničí,
- poskytovať vláde odporúčania na relevantné reformy a opatrenia, vrátane politík riadenia a financovania.
Kompetencie rady definuje štatút, ktorý bol schválený uznesením vlády SR č. 460/2022 z 13. júla 2022 k Štatútu Rady vlády Slovenskej republiky pre vedu, techniku a inovácie.
Členovia
Rada má celkom pätnásť členov a vedie ju predseda vlády. Stálymi členmi sú okrem neho štyria ministri (MF, MIRRI, MŠVVaŠ, MH) a desať nezávislých expertov na výskum a inovácie.






Predsedníctvo
Dokumenty
30.1.2023 – 23. Zasadnutie Rady vlády pre vedu, techniku a inovácie
Stratégia inteligentnej špecializácie – RIS3
Súhrnná správa z procesu EDP k stratégií
Inteligentná špecializácia je koncepcia inovačnej politiky, ktorej cieľom je podporiť národné alebo regionálne inovácie, prispieť k rastu a prosperite tým, že štátom alebo regiónom pomôže a umožní sústrediť sa na svoje silné stránky. Inteligentná špecializácia je založená na partnerstvách medzi podnikmi, verejnými subjektmi a znalostnými inštitúciami.
Súhrnná správa z procesu podnikateľského objavovania (ďalej len „Súhrnná správa”) je súčasťou aktualizácie a implementácie stratégie výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu Slovenskej republiky 2021 – 2027 (ďalej len „SK RIS3 2021+“), ktorá je nevyhnutná pre splnenie kritérií základnej podmienky „Dobrá správa stratégie pre inteligentnú špecializáciu na národnej alebo regionálnej úrovni“ (ďalej len „základná podmienka“). Splnenie kritérií základnej podmienky je predpokladom čerpania finančných prostriedkov a implementácie aktivít politického cieľa 1 „Inteligentnejšia Európa vďaka inovácii, digitalizácii, hospodárskej transformácii a podpore malých a stredných podnikov” v rámci Operačného programu Slovensko (OP SK) v programovom období 2021 – 2027.
Súhrnná správa bola vypracovaná participatívnym spôsobom v spolupráci s doménovými koordinátormi, vizionármi a členmi doménových platforiem. Cieľ Súhrnnej správy spočíva v detailnejšej prezentácii priebehu procesu podnikateľského objavovania (ďalej len „EDP“, z angl. „Entrepreneurial Discovery Process“) v rámci aktualizácie domén inteligentnej špecializácie, t. j. v detailnejšom predstavení jednotlivých domén, zdôvodnení ich výberu pri zohľadnení špecifík SR a globálnych megatrendov a podrobnom opise procesu definovania prioritných oblastí, transformačných cieľov, transformačných máp, vrátane zmapovania dostupných výskumných kapacít a potenciálnych odberateľov.
Súhrnná správa je živým a priamo nadväzujúcim dokumentom na SK RIS3 2021+, ktorý bude v pravidelných 1-2 ročných intervaloch aktualizovaný na základe dostupných dát a dosiahnutých výsledkov za predchádzajúce obdobie. Takýmto nastavením sa zabezpečí možnosť flexibilnejšie reagovať na prípadnú zmenu vývoja v rámci jednotlivých prioritných oblastí domén inteligentnej špecializácie.
Súhrnná správa sa rozdeľuje na tri hlavné časti, v rámci ktorých je definovaná metodika výberu a aktualizácie domén inteligentnej špecializácie, špecifické informácie týkajúce sa jednotlivých domén a všeobecných opatrení pre zabezpečenie úspešnej implementácie SK RIS3 2021+, konkrétne:
- „Metodika definovania a aktualizácie domén“ opisuje metodiku a proces aktualizácie domén inteligentnej špecializácie a detailným spôsobom opisuje EDP.
- „Domény inteligentnej špecializácie“ je vypracovaná doménovými koordinátormi a vizionármi. Obsahuje informácie týkajúce sa zdôvodnenia výberu domény, cieľa domény, prioritných oblastí, transformačných cieľov a predpokladu spolupráce a synergií s inými doménami.
- „Horizontálne potreby pre úspešnú transformáciu“ obsahuje súhrn všeobecných opatrení, ktoré je nevyhnutné realizovať pre úspešné dosiahnutie transformačných cieľov a implementácie domén.
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky (ďalej len „MIRRI SR”) pri definovaní štruktúry Súhrnnej správy vychádzalo z komunikácie s doménovými koordinátormi, vizionármi a členmi doménových platforiem. Dokument bol uznesením č. 1/25 z 10. mája 2022 schválený Radou vlády pre vedu, techniku a inovácie.
Archív zasadnutí Rady
Predložené materiály:
- I. Akčný plán implementácie Cestovnej mapy výskumných infraštruktúr na obdobie rokov 2022-2025
- Národná stratégia výskumu, vývoja a inovácií
- Rokovací poriadok RVVTI
Prílohy zápisnice (pripomienky k predloženým materiálom):