V inovačnom rebríčku EIS 2023 Slovensko stagnuje, vyššie umiestnenie je jedným z cieľov Národnej stratégie
V Európskom inovačnom rebríčku (EIS) Slovensko stagnuje na 23. mieste a patrí do skupiny nastupujúcich inovátorov. V roku 2023 sme dosiahli podľa tohto ukazovateľa 65,6 % priemeru Európskej únie (EÚ) a zaznamenali tak mierny nárast oproti predchádzajúcemu roku, kedy predstavoval 64,3 %. V rebríčku sa za Slovenskom nachádzajú už len Poľsko, Lotyšsko, Bulharsko a Rumunsko. V posledných rokoch sa naše zaostávanie prehlbuje – za aktuálnym nepatrným nárastom je najmä metodologická zmena vo vykazovaní celoživotného vzdelávania.
Čo vyjadruje a k čomu slúži EIS?
- Európsky inovačný rebríček (EIS) zostavuje Európska komisia a poskytuje hodnotenie výskumného a inovačného prostredia prostredníctvom 32 indikátorov.
- Každoročne zostavovaný rebríček umožňuje porovnanie krajín v rámci EÚ 27, susedných krajín a tiež s veľkými hráčmi celosvetového rozmeru akými sú napríklad USA a Japonsko. Rebríček je možné porovnať aj v čase, a tak poskytuje obraz o zlepšení v jednotlivých krajinách a tiež medzi krajinami.
- V kontexte v marci 2023 schválenej Národnej stratégie výskumu, vývoja a inovácií 2030 (Stratégia) bude slúžiť ako spätná väzba tvorcom verejných politík pre hodnotenie reformného úsilia a tiež porovnanie s prebiehajúcimi zmenami v iných krajinách.
- Ide o hlavný indikátor schválenej slovenskej Stratégie. Ambíciou je prepracovať sa do roku 2030 o 10 priečok vyššie, čiže na 13. miesto.
Slovensko v porovnaní s lídrami
- Z dlhodobého pohľadu sa zlepšujeme, avšak v porovnaní s priemerom EÚ 27 pomalšie. Od roku 2016 sa priemer EÚ 27 zlepšil o 8,5 percentuálnych bodov, kým Slovensko o 6,4 p.b. Ak by rast pomalší ako priemer EÚ pokračoval, znižuje sa šanca na dosiahnutie cieľa stratégie postúpiť v rebríčku o 10 priečok.
- V rámci Európy prvé miesta v rebríčku dlhodobo obsadzujú Švajčiarsko, Dánsko, Švédsko, Fínsko a Holandsko. Tieto inovatívne krajiny predbiehajú aj svetových lídrov ako Južná Kórea a USA.
- Napriek tomu, že severské krajiny sú svetovými lídrami v inováciách, je tiež treba dodať, že EÚ ako celok pozíciu svetového hráča nemá. Je to dané najmä vysokou variabilitou úrovne inovačných ekosystémov medzi krajinami v rámci EÚ 27.
- Pre Slovensko je teda vhodné sa orientovať na dobehnutie priemeru EÚ a inšpirovať sa európskymi lídrami, ktoré fungujú v rovnakom inštitucionálnom prostredí sú najlepší alebo aj tých, ktoré v rámci Európy rýchlo napredujú.
- Medzi rýchlo rastúce krajiny, ktorými sa môžeme inšpirovať, patria Estónsko a Cyprus.
Európsky inovačný rebríček
Čo EIS meria?
- EIS sleduje 32 indikátorov v oblastiach – rámcové podmienky, investície, inovačné aktivity a vplyvy.
- Slovensko je vo väčšine indikátoroch je pod priemerom EÚ 27.
- Medzi najsilnejšie stránky slovenského ekosystému patrí podľa EIS export tovarov strednej a vysokej technickej náročnosti, predaj inovatívnych produktov, emisie skleníkových plynov a po novom aj podiel ľudí zúčastňujúcich sa celoživotného vzdelávania, kde došlo k zmene metodiky. V týchto indikátoroch sme mierne lepší ako priemer EÚ.
- Naopak najviac zaostávame v mobilite pracovných síl vo vede a technike, výdavkoch podnikateľského prostredia na výskum a vývoj, vo vládnej podpore súkromných investícií do výskumu a vývoja a v patentovej aktivite. V týchto indikátoroch dosahujeme nanajvýš tretinovú výkonnosť EÚ.
Postavenie Slovenska v jednotlivých indikátoroch, EÚ = 100 %, 2023
EIS verzus iné rebríčky
- Okrem EIS existuje aj Globálny inovačný rebríček (GII) od Svetovej organizácie pre ochranu duševného vlastníctva (WIPO) pokrývajúci vyše 130 krajín. Sleduje výkon v 81 indikátoroch. Oproti EIS obsahuje aj indikátory pre politické a regulačné prostredie a nevýskumnú infraštruktúru, ktoré sa v čase výrazne nemenia a umožňujú skôr porovnanie krajín s rôznou úrovňou ekonomického rozvoja.
- Slovensko sa nachádza na 46. priečke globálneho rebríčka. Najnovšie vydanie GGI ukazuje, že Slovensko sa prepadlo o 9 priečok, z 37. miesta v roku 2021. V rámci EÚ 27 sme dokonca na predposlednom 26. mieste.
Pozrite si aktuálny Globálny inovačný index 2022
Prečítajte si podrobnejšie o Európskom inovačnom indexe 2023