Predvídateľné a transparentné granty s orientáciou na užívateľa? Aj to prináša historicky prvý predbežný plán financovania podpory výskumu, vývoja a inovácií
Rada vlády pre vedu, techniku a inovácie schválila prvý Predbežný plán financovania podpory výskumu, vývoja a inovácií, ktorý pomôže žiadateľom pripraviť sa na výzvy zamerané na výskum, vývoj a inovácie z akéhokoľvek zdroja.
Predbežný plán financovania podpory výskumu, vývoja a inovácií (ďalej aj “predbežný plán”) má za cieľ zabezpečiť predvídateľné plánovanie výziev a grantových schém, ako aj využitie finančných prostriedkov zo všetkých zdrojov, aby sa záujemcovia mohli pripraviť na jednotlivé výzvy. Predbežný plán je vytváraný v spolupráci s poskytovateľmi finančných prostriedkov tak, aby boli umožnené synergické efekty a komplementárnosť podpory.
Predbežný plán má prispievať k predvídateľnosti podpory, k vyššiemu záujmu výskumníkov a firiem o účasť vo výzvach, a teda aj k zlepšeniu kvality podporených projektov. Financovanie jednotlivých výziev je v súlade s Národnou stratégiou výskumu, vývoja a inovácií 2030, príslušnou analýzou vplyvov na rozpočet verejnej správy a schváleným rozpočtom verejnej správy na roky 2024 – 2026.
V rámci prípravy predbežného plánu sa pri zohľadnení cieľov Národnej stratégie zoskupujú jednotlivé výzvy do týchto oblastí podpory:
- rozvoj ľudských zdrojov vo výskume a vývoji a podpora talentu,
- rozvoj výskumnej infraštruktúry,
- podpora medzinárodnej spolupráce a zapájania sa do Horizont Európa,
- podpora medzisektorovej spolupráce,
- podpora excelentného výskumu,
- podpora aplikovaného výskumu a inovácií,
- koordinačné a podporné aktivity.
Výzvy v oblasti podpory Rozvoj ľudských zdrojov vo výskume a vývoji a podpora talentu sa zameriavajú na prilákanie nových talentov do výskumu, vývoja a inovácií na Slovensku. A to počnúc mobilizáciou domáceho talentu cez rozvoj domáceho talentu až po pritiahnutie talentovaných vedcov zo zahraničia.
V oblasti Rozvoja výskumnej infraštruktúry sa cieli rozvoj, udržanie, využívanie a zdieľanie výskumnej infraštruktúry ako základného predpokladu špičkového vedeckého výskumu. Pre rok 2024 sa pilotujú najmä výzvy pre sektor zdravotníctva a národný projekt SAV, v ďalších rokoch pribudnú širšie zamerané výzvy.
Podpora medzinárodnej spolupráce a zapájania sa do Horizont Európa sa zameriava okrem podpory získavania medzinárodných skúseností a spolupráce aj na presadenie sa v kompetitívnych medzinárodných schémach a týmto spôsobom prispieva k zvyšovaniu kvality výskumu domácich inštitúcií.
Podpora medzisektorovej spolupráce cieli najmä zvyšovanie socio-ekonomického vplyvu výskumu a maximalizáciu spillover efektov. Spolupráca akademických výskumných pracovísk a praxe nie je hra s nulovým súčtom, ale naopak prichádza k vzájomným spillover efektom a vzájomnému obohateniu sa.
Podpora excelentného výskumu obsahuje výzvy zamerané najmä na špičkový základný výskum, zahŕňa všeobecné a tiež tematicky zamerané výzvy.
Podpora aplikovaného výskumu a inovácií mieri na zavádzanie inovácií do praxe, a to najmä inovácií vychádzajúcich z výskumu a vývoja. Tie sú spojené s najväčším rizikom neúspechu a preto sú podporované grantovou formou.
Koordinačné a podporné aktivity prostredníctvom podpory mäkkých aktivít posilňujú vplyv ostatných výziev na výsledkové ukazovatele Národnej stratégie. Ide o aktivity, ktoré zvyšujú prepojenosť, informovanosť, komunikáciu, sieťovanie, učenie sa a zdieľanie skúseností subjektov sektora výskumu, vývoja a inovácií.
Celková predbežná výška podpory výskumu, vývoja a inovácií v roku 2024 je 1 019,2 mil. eur. Najviac financií smeruje do podpory aplikovaného výskumu a inovácií. Tento údaj nezahŕňa podporu pri výzvach, kde zatiaľ nebola stanovená indikatívna alokácia. Schéma č. 1 približuje štruktúru podľa oblastí podpory v roku 2024.
Predbežný plán financovania podpory výskumu, vývoja a inovácií (PDF, 2 MB)