Preskočiť na hlavný obsah
Hľadáte financovanie pre svoje projekty? Vyskúšajte nový výskumno-inovačný portál.
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Domov
  2. Aktuality
  3. Publikácie
  4. Výdavky na výskum a vývoj v roku 2023 prekročili hranicu 1%

Výdavky na výskum a vývoj v roku 2023 prekročili hranicu 1%. Väčšie zmeny sa očakávajú nasledujúci rok.

(Bratislava, 16.12.2024) Výskumná a inovačná autorita (VAIA) pripravila komentár k aktuálnym dátam výskumu a vývoja na Slovensku.

Podľa najnovších údajov Eurostatu dosiahol podiel výdavkov na výskum a vývoj na Slovensku v roku 2023 1,04 % HDP čím nás umiestnil na 21. miesto v EÚ. Celkovo šlo o 1,3 miliardy eur, čo je v prepočte 236 eur na obyvateľa (v porovnaní s priemerom EÚ, kde bolo 387 miliárd eur, resp. 862 eur na obyvateľa). 

Slovensko sa v tejto oblasti kontinuálne zlepšuje, čo potvrdzujú aj stúpajúce výdavky idúce do podnikateľských aktivít – z 0,4 % HDP v roku 2016 na 0,58 % HDP v roku 2023. Približne polovica týchto investícií smeruje do spracovateľského priemyslu a štvrtina do odvetvia počítačového programovania

Podľa zdroja financovania sú výdavky na výskum a vývoj tvorené hlavne z prostriedkov podnikateľov (41 %) a vládneho financovania (34 %). Podiel zahraničných zdrojov sa v čase pohybuje v rozmedzí od 11 – 22 %. 

Jednou z hlavných výziev je personálne zabezpečenie. Zamestnanci výskumu a vývoja tvorili v roku 2023 iba 0,95 %  celkovej zamestnanosti krajiny, čo predstavuje 57 % priemeru EÚ. Pričom približne 4/5 z nich tvoria priamo výskumníci a výskumníčky, zvyšok iní technickí a odborní zamestnanci. 

Na druhej strane, Slovensko má vysoký podiel žien vo výskume – viac ako 40 % výskumného personálu, čo je nad priemerom EÚ (33 %). Najviac výskumníčok pracuje v Lotyšsku, Chorvátsku a Litve (všetky okolo 50 %), naopak najmenej je ich v Česku a Maďarsku (menej ako tretina personálu). 

Najvýkonnejšími krajinami EÚ sú z hľadiska výdavkov na výskum a vývoj v podiele na HDP Švédsko (3,57 %) a v objeme na obyvateľa Írsko (2,1-tis. eur). Zamestnanosť vo výskume je najvyššia v Belgicku (2,63 %) a najnižšia v Rumunsku (0,46 %). 

Strategické ciele Slovenska – zvýšiť celkové výdavky na výskum a vývoj na 2 % HDP a súkromné výdavky na 1,2 % HDP – sú zatiaľ vzdialené. Očakáva sa však, že od roku 2024 začnú výraznejšie ovplyvňovať túto oblasť nové finančné impulzy. Ide najmä o zdroje z Plánu obnovy a odolnosti, ako aj financie zo štátneho rozpočtu v rámci Národnej stratégie výskumu, vývoja a inovácií 2030. 

Komentár dostupný na stiahnutie tu: