Vláda koncentruje investície do výskumu a vývoja: Investovať bude už len do oblastí s najväčším potenciálom zvýšiť konkurencieschopnosť Slovenska
Bratislava, 5. februára 2025 – Vláda Slovenskej republiky dnes schválila aktualizáciu Súhrnnej správy z procesu podnikateľského objavovania (EDP) k Stratégii výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu Slovenskej republiky 2021-2027 (SK RIS3 2021+), ktorá určuje, kam budú smerovať investície do výskumu a inovácií v najbližších rokoch. Ako malá, exportne orientovaná krajina musíme naše limitované zdroje investovať strategicky. Aktualizácia preto vymedzuje kľúčové priority v odvetviach s najväčším potenciálom posilniť slovenskú ekonomiku.
Aktualizácia Súhrnnej správy EDP pre rok 2025-2027 reflektuje globálne megatrendy a silné stránky Slovenska na základe expertných odporúčaní pracovných skupín v piatich kľúčových odvetviach, ktorých sa dokopy zúčastnilo 188 odborníkov z akademického, podnikateľského a verejného sektora.
„Aktualizácia stratégie nám umožňuje koncentrovať investície do výskumu, vývoja a inovácií tak, aby Slovensko dokázalo rásť v globálnych hodnotových reťazcoch. Kľúčové bolo zapojenie odborníkov naprieč sektormi, vďaka čomu stratégia odráža skutočné potreby a potenciál krajiny,“ uviedol podpredseda vlády pre plán obnovy a znalostnú ekonomiku, Peter Kmec.
Medzi hlavné zmeny patrí zúženie a špecializácia priorít v jednotlivých odvetviach, vďaka čomu sa zabezpečí vyššia efektivita verejných zdrojov a zvýšená participácia expertov pri tvorbe výziev – pracovné skupiny RIS3 sa budú aktívne podieľať na príprave grantových výziev s cieľom zvýšiť ich efektívnosť a absorpčnú schopnosť.
Aktualizované priority a tematické oblasti podpory lepšie reflektujú reálne potreby sektorov, ich transformačný potenciál a schopnosť inovovať. Na základe aktualizácie RIS3 sa investície budú sústreďovať do piatich hlavných oblastí:
- Inovatívny priemysel pre 21. storočie – Pokročilé materiály, robotika a priemyselná automatizácia.
- Mobilita pre 21. storočie – Inteligentná a udržateľná doprava, alternatívne pohony, autonómne a prepojené dopravné systémy.
- Digitálna transformácia Slovenska – Internet vecí, kybernetická bezpečnosť, dáta a vývoj digitálnych riešení.
- Zdravá spoločnosť – Personalizovaná medicína, biotechnológie, nové a inovatívne produkty, procesy a postupy.
- Potravinová konkurencieschopnosť a klimatická odolnosť – potravinová konkurencieschopnosť, obehové produkčné systémy, zelená infraštruktúra, biodiverzita a adaptácia na klimatické zmeny.
Prierezové oblasti podpory zahŕňajú umelú inteligenciu, digitalizáciu, automatizáciu, robotizáciu a tiež medzisektorovú a medzinárodnú spoluprácu, čím vytvárajú synergie a podporujú inovatívny rozvoj naprieč odvetviami.