Slovensko je silné v zavádzaní nových eko riešení no zaostáva v ich výskume
(Bratislava, 09.04.2025) Výskumná a inovačná autorita (VAIA) pripravila komentár k aktuálnym dátam Eko-inovačného indexu 2024.
Slovensko sa podľa najnovšieho Eko-inovačného indexu 2024 umiestnilo na historicky najlepšom 20. mieste, čím dosiahlo úroveň priemeru krajín EÚ z roku 2014. V priebehu rokov sme si teda polepšili o 35 percentuálnych bodov, čo sa podarilo len máloktorým krajinám.
Jednou z najsilnejších stránok Slovenska sú eko-inovačné aktivity – teda to, do akej miery firmy zavádzajú ekologické riešenia, napríklad prostredníctvom certifikátu ISO 14001, ktorý potvrdzuje ich záväzok k ochrane životného prostredia.
V tejto oblasti sa Slovensko v roku 2024 umiestnilo na výbornom 7. mieste spomedzi krajín EÚ, čo je jedno z najvyšších hodnotení, aké dosiahlo. Ide o oblasť, v ktorej Slovensko výrazne vyniká a vytvára solídny základ pre ďalší rozvoj ekologických inovácií.
Naopak, najväčšou výzvou zostávajú investície do výskumu a vývoja (VaV) v oblasti eko-inovácií – tzv. eko-inovačné vstupy a výstupy. Slovensko potrebuje viac odborníkov, výskumníkov a financovania v oblasti energetiky a životného prostredia. Výrazne zaostávame napríklad v počte VaV zamestnancov (22. miesto) a v počte vedeckých publikácií súvisiacich s ekologickými inováciami (21. miesto), hoci aj tu sme zaznamenali určitý rast.
Lídrom rebríčka zostáva Fínsko, ktoré dlhodobo ťaží z komplexnej vládnej podpory – vrátane schém pre obnoviteľné zdroje, znižovania byrokratickej záťaže pre začínajúce podniky a podpory jednoduchšieho vstupu eko-inovátorov na trh.
Na Slovensku už dnes vznikajú zaujímavé riešenia, napríklad vďaka úspešným regionálnym iniciatívam a inovatívnym start-upom ako Sensoneo, Ekolive či Archee. Bez systematickej podpory, motivácie aktérov a rozvoja ľudského kapitálu však nebude možné strategické eko-inovácie naplno rozvíjať a Slovensko riskuje, že sa ešte viac vzdiali výkonným ekonomikám.
VAIA v súlade s Národnou stratégiou výskumu, vývoja a inovácií 2030 realizuje viaceré aktivity s cieľom posilniť postavenie Slovenska v Európskom inovačnom indexe, ktorého neoddeliteľnou súčasťou je aj environmentálna udržateľnosť. Práve prechod na zelené inovácie predstavuje jednu z hlavných ciest, ako budovať modernú, odolnú a konkurencieschopnú ekonomiku.