Európska komisia predstavila plán zvýšiť rozpočet pre Horizont Európa zriadiť nový fond pre konkurencieschopnosť (ECF)
(Bratislava, 18.07.2025) Tento týždeň Európska komisia predstavila návrh budúceho rozpočtu EÚ tzv. viacročného finančného rámca na roky 2028 – 2034. Narastajúca dôležitosť vedy, výskumu a inovácií v súčasnej geopolitickej situácii potvrdzuje aj zvyšujúci sa rozpočet. Slovensko na túto zmenu reaguje prostredníctvom opatrení Národnej stratégie VVaI 2030, vďaka ktorej postupne navyšujeme verejné výdavky v tejto oblasti.
V rámci tohto ambiciózneho, takmer dvojbiliónového balíka navrhuje zvýšiť rozpočet rámcového programu Horizont Európa na 175 miliárd eur s cieľom posilniť výskum, inovácie a technologický rozvoj. Na podporu konkurencieschopnosti EÚ zároveň vyčlenila 409 miliárd eur, ktorý bude financovaný prostredníctvom novozriadeného Európskeho fondu pre konkurencieschopnosť (ECF).
Oba budú úzko prepojené tak, aby dokázali poskytnúť plynulú podporu počas celej investičnej cesty – od základného výskumu, cez aplikovaný výskumu po inovácie a výrobu.
Nový Európsky fond pre konkurencieschopnosť (ECF) zjednotí 11 existujúcich programov EÚ s cieľom zosilniť investície do strategických technologických odvetví. EÚ týmto krokom usiluje o zjednodušenie a zvýšenie efektivity financovania projektov, čím sa eliminuje duplicita a fragmentácia existujúceho systému.
ECF sa zameriava na podporu týchto oblastí:
- čistý prechod a dekarbonizácia;
- digitálny prechod;
- zdravie, biotechnológie, poľnohospodárstvo a biohospodárstvo;
- obrana a vesmír.
V úzkej spolupráci s Európskym fondom pre konkurencieschopnosť (ECF) bude rámcový program Horizont Európa naďalej financovať výskum a inovácie svetovej kvality. Štruktúra programu sa zmení preskupením horizontálnych aktivít, ako sú podpora Európskeho výskumného priestoru (ERA), Widening a výskumných infraštruktúr do nového 4. piliera. Novinkou je tiež rozšírenie podpory o technologické infraštruktúry.
Celkové sumy, ako aj prostriedky pridelené na program Horizont Európa, nie sú konečné, pretože budú musieť prejsť niekoľkoročným vyjednávaním medzi Európskym parlamentom a členskými štátmi, pričom dohoda sa predpokladá do konca roka 2027.
Zvýšením rozpočtu programu Horizont Európa a vytvorením nového Európskeho fondu pre konkurencieschopnosť EK jasne ukazuje svoj záväzok k budovaniu technologicky suverénnej, inovatívnej a konkurencieschopnej Európy.
Aktivity VAIA a Úradu podpredsedu vlády pre plán obnovy a znalostnú ekonomiku zohrávajú kľúčovú úlohu v tom, aby Slovensko dokázalo efektívne čerpať dodatočné prostriedky z rastúceho európskeho rozpočtu a zvyšovať svoju konkurencieschopnosť.
- Viac informácií v tlačovej správe Európskej komisie alebo v informácii Styčnej kancelárie SR pre výskum a vývoj v Bruseli.
- Infografika – Horizont Európa (PDF, 64 kB)