Dokumenty
Pokyny pre prijímateľa v rámci výzvy
Štipendiá pre excelentných výskumníkov ohrozených vojnovým konfliktom na Ukrajine, kód výzvy: 09I03-03-V01
Pokyny pre prijímateľov
Mechanizmus monitorovania a spätného vymáhania prostriedkov mechanizmu poskytnutých na výskumnú infraštruktúru v rámci Komponentu 9 Plánu obnovy a odolnosti
Cieľom mechanizmu je stanovenie postupov pre monitorovanie využívania výskumnej infraštruktúry financovanej výlučne v rámci Komponentu 9 Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky (t. j. nezameriava sa všeobecne na monitorovanie využívania výskumnej infraštruktúry financovanej z verejných zdrojov) a ďalších krokov spojených so spätným vymáhaním časti poskytnutých prostriedkov mechanizmu v prípade prekročenia miery využívania ročnej kapacity podporenej výskumnej infraštruktúry na hospodárske účely.
Mechanizmus monitorovania a spätného vymáhania (PDF, 423 kB)
Príloha 1: Zoznam monitorovaných jednotiek (DOCX, 17 kB)
Schémy štátnej a minimálnej pomoci
Schéma štátnej pomoci z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti SR na podporu projektov, ktorým bola udelená známka excelentnosti za kvalitu (Seal of Excellence) v rámci programu Horizont Európa
Predmetom je schémy je podpora projektov, ktorým bola udelená známka excelentnosti za kvalitu (Seal of Excellence) v súlade s komponentom 9 Plánu obnovy a odolnosti SR – Efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania výskumu, vývoja a inovácií:
Investícia 1: Podpora medzinárodnej spolupráce a zapájania sa do projektov Horizont Európa a Európsky inovačný a technologický inštitút, pričom cieľom je vytvoriť podmienky pre poskytnutie pomoci čo najviac podobné podmienkam v rámci programu Horizont Európa – EIC Accelerator, resp. EIC Transition.
Účelom pomoci je poskytnutie pomoci pre mikro, malé a stredné podniky na projekty výskumu a vývoja, ktorým bola po hodnotení a zoradení nezávislými odborníkmi udelená známka excelentnosti za kvalitu v rámci programu Horizont Európa, v nástrojoch EIC Accelerator alebo EIC Transition, a ktoré nezískali financovanie v rámci týchto nástrojov z dôvodu nedostatku dostupných finančných prostriedkov.
Schéma pomoci v znení dodatku (PDF, 856 kB)
Predmetom dodatku je úprava schémy v nadväznosti na revíziu Plánu obnovy a odolnosti, vďaka ktorej je možné poskytnúť prostriedky mechanizmu na projekty, ktoré získali pečať Excelentnosti, realizované na celom území Slovenskej republiky.
Schéma pomoci de minimis z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti SR na podporu prípravy projektov do programu Horizont Európa DM – 23/2022
Cieľom pomoci poskytovanej podľa tejto schémy je, prostredníctvom poskytovania prostriedkov mechanizmu, podporiť subjekty, ktoré sa zapojili do projektových žiadostí v rámci programu Horizont Európa, a tým motivovať slovenské inštitúcie v snahe o vyššiu participáciu v tomto programe, čím sa zvýši počet podávaných projektov slovenských výskumných inštitúcií a ich účastí v projektoch medzinárodnej spolupráce v rámcovom programe Horizont Európa.
Schéma v znení dodatku (PDF, 514 kB)
Predmetom dodatku je predĺženie platnosti a účinnosti schémy do 30. júna 2024.
Schéma pomoci de minimis z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti SR na realizáciu podujatí na posilnenie vzťahov so slovenskou diaspórou
Cieľom investície 2: Posilnenie vzťahov s diaspórou, podpora občianskych iniciatív komponentu 10: Lákanie a udržanie talentov Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky (ďalej len „POO“), na realizáciu ktorej je táto schéma zameraná, je posilniť vzťahy so Slovákmi v zahraničí vrátane príslušníkov novej diaspóry, zvýšiť pravdepodobnosť ich návratu domov, využiť ich know-how na modernizáciu Slovenska. Účelom je zmierniť saldo medzi prítokom a odtokom vysokokvalifikovaných ľudí so slovenským občianstvom. Cieľom nie je brzdiť pohyb vysokokvalifikovanej pracovnej sily, ale podporovať tzv. „obeh mozgov“.
Schéma pomoci v znení dodatku (PDF, 840 kB)
Predmetom dodatku je predĺženie platnosti schémy do konca roku 2025 a doplnenie inštitútu partnerstva (umožnenie realizácie projektov a poskytovanie pomoci de minimis aj partnerom, ktorí sa podieľajú na realizácii projektov).
Schéma štátnej pomoci na podporu výskumu, vývoja a inovácií v rámci komponentu 9 Plánu obnovy a odolnosti SR
Schéma štátnej pomoci na podporu výskumu, vývoja a inovácií v rámci komponentu 9 Plánu obnovy a odolnosti SR (ďalej len „schéma“) stanovuje podmienky pre poskytovanie štátnej pomoci na podporu investícií č. 1 až 5 komponentu 9 „Efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania výskumu, vývoja a inovácií“ Plánu obnovy a odolnosti SR (ďalej len „POO“). Základným účelom schémy je prostredníctvom poskytovania štátnej pomoci zlepšiť úroveň a zvýšiť kvalitu výskumu a vývoja a inovačný potenciál Slovenskej republiky a tak zlepšiť jej konkurencieschopnosť.
Schéma v znení dodatku (PDF, 742 kB)
Predmetom dodatku je úprava schémy v nadväznosti na revíziu nariadenia Komisie (EÚ) č. 651/2014 a doplnenie inštitútu “nového partnera”.
Schéma pomoci de minimis z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti SR na podporu spolupráce firiem, akademického sektora a organizácii výskumu a vývoja - vouchery
Poskytovaním pomoci prostredníctvom tejto schémy sa podporí rozsiahlejšia úloha súkromného sektora nielen pri financovaní výskumu, vývoja a inovácií, efektívnosť vynaložených verejných prostriedkov, ale najmä sieťovanie akademického a súkromného
sektora a budovanie kapacít v súkromnom sektore. Zámerom je výrazne zvýšiť podiel inovujúcich podnikov, predovšetkým v prípade digitálnych inovácií.
Cieľom pomoci je podporiť spoluprácu podnikateľských subjektov, ktoré majú potenciál zvyšovať svoju konkurencieschopnosť prostredníctvom inovácií vlastných produktov, procesov a služieb alebo ich digitalizácie s výskumnými inštitúciami, vysokými školami, súkromnými poskytovateľmi výskumno–vývojových služieb, resp. služieb digitalizácie a tiež podporiť ochranu práv duševného vlastníctva na Slovensku aj v zahraničí formou preplatenia správnych poplatkov súvisiacich s podávaním prihlášok na ochranu práv priemyselného vlastníctva na Slovensku a v zahraničí.
Schéma pomoci de minimis z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti SR na podporu prípravy projektov do programu Horizont Európa DM – 13/2024
Cieľom pomoci poskytovanej podľa tejto schémy je, prostredníctvom poskytovania prostriedkov mechanizmu, podporiť subjekty, ktoré sa zapojili do projektových žiadostí v rámci programu Horizont Európa, a tým motivovať slovenské inštitúcie v snahe o vyššiu participáciu v tomto programe, čím sa zvýši počet podávaných projektov slovenských výskumných inštitúcií a ich účastí v projektoch medzinárodnej spolupráce v rámcovom programe Horizont Európa. Schéma nadväzuje na poskytovanie pomoci podľa rovnomennej schémy, avšak v podmienkach nového nariadenia de minimis (nariadenia Komisie (EÚ) 2023/2831).
Schéma pomoci de minimis z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti SR na realizáciu podujatí na posilnenie vzťahov so slovenskou diaspórou
Cieľom investície 2: Posilnenie vzťahov s diaspórou, podpora občianskych iniciatív komponentu 10: Lákanie a udržanie talentov Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky (ďalej len „POO“), na realizáciu ktorej je táto schéma zameraná, je posilniť vzťahy so Slovákmi v zahraničí vrátane príslušníkov novej diaspóry, zvýšiť pravdepodobnosť ich návratu domov, využiť ich know-how na modernizáciu Slovenska. Účelom je zmierniť saldo medzi prítokom a odtokom vysokokvalifikovaných ľudí so slovenským občianstvom.
Cieľom nie je brzdiť pohyb vysokokvalifikovanej pracovnej sily, ale podporovať tzv. „obeh mozgov“. Schéma pomoci de minimis z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti SR na realizáciu podujatí na posilnenie vzťahov so slovenskou diaspórou (evidovaná pod č. DM 16/2024 nahrádza pôvodnú schému (s rovnakým názovom, evidovanú pod č. DM 22-2022) v znení dodatku č. 1. Nová schéma pomoci umožni využiť vyšší strop pomoci de minimis (300 tis. EUR za obdobie troch rokov) v zmysle nového nariadenia Komisie (EÚ) 2023/2831.
Celé znenie schémy (PDF, 467 kB)
Schéma pomoci de minimis z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti SR na podporu spolupráce firiem, akademického sektora a organizácií výskumu a vývoja - vouchery
Poskytovaním pomoci prostredníctvom tejto schémy sa podporí rozsiahlejšia úloha súkromného sektora nielen pri financovaní výskumu, vývoja a inovácií, efektívnosť vynaložených verejných prostriedkov, ale najmä sieťovanie akademického a súkromného sektora a budovanie kapacít v súkromnom sektore. Zámerom je výrazne zvýšiť podiel inovujúcich podnikov, predovšetkým v prípade digitálnych inovácií.
Cieľom pomoci je podporiť spoluprácu podnikateľských subjektov, ktoré majú potenciál zvyšovať svoju konkurencieschopnosť prostredníctvom inovácií vlastných produktov, procesov a služieb alebo ich digitalizácie s výskumnými inštitúciami, vysokými školami, súkromnými poskytovateľmi výskumno–vývojových služieb, resp. služieb digitalizácie a tiež podporiť ochranu práv duševného vlastníctva na Slovensku aj v zahraničí formou preplatenia správnych poplatkov súvisiacich s podávaním prihlášok na ochranu práv priemyselného vlastníctva na Slovensku a v zahraničí. Schéma pomoci de minimis z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti SR na podporu spolupráce firiem, akademického sektora a organizácií výskumu a vývoja – vouchery (evidovaná pod č. DM 17/2024 nahrádza pôvodnú schému (s rovnakým názovom, evidovanú pod č. DM 2-2023). Nová schéma pomoci umožni využiť vyšší strop pomoci de minimis (300 tis. EUR za obdobie troch rokov) v zmysle nového nariadenia Komisie (EÚ) 2023/2831.
Politika boja proti podvodom
Úrad vlády SR ako vykonávateľ komponentu 9, komponentu 10 – investície 2, komponentu 14 – reformy 3
a komponentu 16 – investície 1 a 4 (ďalej len „ÚVSR“) sa týmto zaväzuje k dodržiavaniu integrity,
objektivity, čestnosti a vysokého právneho a morálneho štandardu v boji proti podvodom korupcii
a korupčnému správaniu.
Cieľom tejto politiky je podporovať etickú kultúru, ktorá odrádza od podvodných
činností, a uľahčiť predchádzanie podvodom a ich odhaľovanie, ako aj vývoj postupov, ktoré pomôžu pri
vyšetrovaní podvodov a súvisiacich trestných činov a ktoré zabezpečia, aby sa takéto prípady včas a
zodpovedajúcim spôsobom riešili.
Za týmto účelom boli v podmienkach ÚVSR zavedené postupy na
oznamovanie podvodov, korupcie, korupčného správania a predchádzanie situáciám, pri ktorých
dochádza ku konfliktu záujmov.
Celý dokument – Politika boja proti podvodom – dostupný tu (PDF, 225 kB).