Prečo Slovensko, ktoré si verí?

Našou víziou je Slovensko, ktoré si verí, v oboch významoch. Slovensko ako krajina, ktorá verí vo svoju schopnosť dosiahnuť ambiciózne ciele ale aj ako spoločnosť, v ktorej implicitne veríme občanom, inštitúciám a partnerom.
Začiatkom milénia Slovensko dobiehalo západoeurópske ekonomiky vďaka investíciám vysoko produktívnych firiem zo zahraničia, ktoré hľadali nákladovú efektívnosť. Od úspechu tohto modelu rastu prešlo viac ako dvadsať rokov a jeho potenciál je takmer vyčerpaný. Základom ďalšieho rastu je snaha diverzifikovať dnešný úzky profil nášho hospodárstva a integrovať výskum a inovácie naprieč všetkými sektormi. Je to jediný spôsob ako zvýšiť dlhodobú konkurencieschopnosť ekonomiky a kvalitu života na Slovensku.
Národná stratégia výskumu, vývoja a inovácií je víziou a akčným plánom ako túto transformáciu dosiahnuť. Jej cieľom je podporiť výskumníčky a výskumníkov, inovátorky a inovátorov, podnikateľky a podnikateľov vybudovaním predvídateľného systému, ktorý reaguje na ich potreby, zjednodušuje ich prácu a vytvorí im priestor na excelentnosť a pozitívny ekonomický a spoločenský dopad.
Základným stavebným blokom stratégie je dôvera. Systematickým zvyšovaním dôvery naprieč inovačným ekosystémom dokážeme presunúť inovácie z okraja do centra slovenskej ekonomiky. Víziou tejto stratégie je preto Slovensko, ktoré si verí.
Naše ciele
Posunúť Slovensko z 24. na 14. priečku v Európskom inovačnom rebríčku
Zvýšiť podiel investícií súkromného sektora do vedy, výskumu a inovácií z 0,5% na 1,2% HDP
Zvýšiť dôveru a spoluprácu naprieč výskumným a inovačným ekosystémom
Ako to dosiahneme:
Investujeme do kvalitného systému.
Popri nevyhnutnom zvýšení prostriedkov do výskumu, vývoja a inovácií musíme zmeniť systém ich prerozdeľovania a investovania. Hlavné ciele sú zefektívňovanie koordinácie, vyjasnenie kompetencií a zjednodušenie procesov. Súčasný systém potrebujeme zreformovať, aby sme následne mohli nastaviť adekvátne financovanie výskumu, vývoja a inovácií z rôznych zdrojov.
Vybudujeme koncentráciu talentu.
Výskumnému a inovačnému ekosystému sa bude dariť iba vtedy, ak bude naplnený kvalitným a strategicky dôležitým talentom zo Slovenska aj zahraničia. Hlavné ciele sa zaoberajú lákaním, motiváciou a prípravou domáceho aj zahraničného talentu a cieleným zvyšovaním kvality života a práce v slovenských mestách, v ktorých sa drvivá väčšina zdrojov na výskum a inovácie koncentruje.
Strategicky nasmerujeme zdroje a úsilie.
Slovensko je malá, silne priemyselná krajina. Nemá dostatočnú koncentráciu talentu a zdrojov na to, aby sa mohla sústrediť na všetko. Preto si musí vybrať niekoľko oblastí, ktoré rozvinie. Úlohou stratégie je nastaviť robustný mechanizmus, ktorý vo výsledku pomôže identifikovať konkrétne a jednoznačné smerovanie Slovenska.