Otvárame ďalšie kolo programu VAIA Innovation Fellowship pre Slovákov žijúcich v zahraničí
V zahraničí dnes žije takmer 10 % slovenskej populácie, čo je dvojnásobok priemeru krajín OECD. Okrem talentových politík, ktorých cieľom je prilákať domáci talent späť na Slovensko, je preto dôležité sústrediť sa aj na tých, ktorí o dlhodobej fyzickej prítomnosti doma v súčasnosti neuvažujú alebo im to aktuálne podmienky neumožňujú. Mnoho z nich totiž prejavuje záujem o angažovanie sa na Slovensku na diaľku a spolupráca s nimi dokáže našej krajine priniesť vysokú pridanú hodnotu.
Aj zo zahraničia, či prostredníctvom krátkych cielených návštev Slovenska, dokážu experti a expertky žijúci za hranicami prispieť k rozvoju svojej domovskej krajiny. Deje sa tak prostredníctvom zdieľania know-how, profesionálneho sieťovania s poradnými orgánmi štátu alebo firiem, podpory domácich podnikov pri expanzii na medzinárodné trhy alebo prilákania investícií na Slovensko. Veľmi dobre to funguje aj inde vo svete. Schopnosť čerpať z potenciálu v zahraničí bola hnacím motorom pre transformáciu krajín ako Južná Kórea, Čína a Taiwan [1] a dodnes je súčasťou talentových stratégií rôznych štátov EÚ.
Jednou z iniciatív Talentovej jednotky Výskumnej a inovačnej autority, ktorá vytvára priestor pre začiatok spolupráce s touto skupinou, je VAIA Innovation Fellowship. Cieľom programu je umožniť slovenským expertom a expertkám zužitkovať ich vedomosti a vytvoriť výstup s potenciálom ovplyvniť ďalšie smerovanie krajiny. Program prebieha na Slovensku, trvá niekoľko týždňov, počas ktorých účastníci a účastníčky spoločne pracujú na zadaní od niektorej z organizácií v štátnej správe. Po týždňovom boot campe, kde sa dozvedia o výzvach, ktorým Slovensko čelí v konkrétnej oblasti ich čaká 5-týždňový proces navrhnutý podľa metódy dizajnového myslenia.
Prvé kolo programu prebehlo v lete 2023. Skupina zložená z mladých ale aj skúsenejších odborníkov a odborníčok z Holandska, Veľkej Británie, Francúzska a Nórska pre VAIA vypracovala štúdiu o tom ako aplikovať koncept Living Labs na Slovensku. Materiál, ktorý skupina vytvorila, sa naďalej používa pri zvyšovaní povedomia o téme a potrebných ďalších krokoch medzi aktérmi na národnom aj medzinárodnom fóre. V rámci programu sa účastníci a účastníčky stretli a komunikovali s rôznymi relevantnými aktérmi, vrátane predsedu vlády a vysokých predstaviteľov ministerstiev životného prostredia a hospodárstva či samosprávy.
Okrem reálnej príležitosti ovplyvniť verejnú správu, cieľom programu bolo umožniť účastníkom a účastníčkam zo zahraničia nezáväzne si vyskúšať prácu a život doma na Slovensku, prepojiť ich s miestnou profesionálnou komunitou a predstaviť im zaujímavé organizácie a pracovné príležitosti, ktoré Slovensko ponúka. Pridanou hodnotou pre Slovensko bol návrh konceptu Living Labs, ako nástroja, ktorý umožňuje vyvíjanie inovatívnych nápadov, testovanie nových technológií v reálnom prostredí a zber dát potrebných pre rozvoj znalostnej “zelenej” ekonomiky. Nástroj tiež podporuje spoluprácu medzi aktérmi z komunít, vládnych organizácií, priemyslu a akademickej obce a jeho uchopenie predstavovalo niekoľkoročnú výzvu pre relevantné rezorty. Viacerí účastníci a účastníčky zároveň ostali súčasťou pracovných skupín aj po skončení programu. Dve z nich dokonca prijali pracovnú ponuku priamo vo VAIA.
Vzhľadom na úspešný pilot programu, VAIA pripravuje jeho druhú edíciu, ktorá sa bude tentokrát sústrediť na talentovú politiku a prebehne počas jari 2024. Bližšie informácie o tomto ročníku, ako aj o tom, ako sa naň prihlásiť, sú zverejnené na tomto linku.