Preskočiť na hlavný obsah
Hľadáte financovanie pre svoje projekty? Vyskúšajte nový výskumno-inovačný portál.
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Domov
  2. Aktuality
  3. Slovensko sa umiestnilo na 24. mieste v rebríčku inovačného potenciálu EÚ

Slovensko na 24. mieste v rebríčku inovačného potenciálu: Čo s tým?

(Bratislava, 12.7.2024) Slovensko sa v roku 2024 umiestnilo na 24. mieste v hodnotení inovačného potenciálu krajín EÚ. S inovačnou výkonnosťou na úrovni 65,1% priemeru EÚ sa tak zaraďujeme do skupiny tzv. “nastupujúcich inovátorov” medzi ktorými sme nad priemerom. 

Hoci Slovensko v rebríčku oproti minulému roku kleslo o jednu priečku, vo vybraných oblastiach zaznamenávame pozitívny vývoj. 

Najväčší posun sme od roku 2017 dosiahli v ukazovateli vládnej podpory pre výskum v súkromnom sektore vrátane superodpočtu. Práve kontinuálna verejná podpora výskumného a inovačného ekosystému je kľúčová pre zlepšenie, ktoré však nepríde okamžite. 

Napriek tomuto čiastkovému úspechu, však naďalej zaostávame v oblasti financovania a podpory. Najväčší prepad sme zaznamenali v indikátore výdavkov na výskum a vývoj vo verejnom sektore. Podobne sme na tom vo výdavkoch na výskum a vývoj v súkromnom sektore, kde však postupne dochádza k miernemu zlepšeniu, či už medziročne alebo počas celého sledovaného obdobia.  

Aj z tohto dôvodu boli reformy obsiahnuté v Národnej stratégie VVaI schválené s navýšenými zdrojmi, v rámci čoho mohla v roku 2023 vyhlásiť výzvy za vyše 500 miliónov eur.  

Hoci sa očakáva, že tieto reformy prinesú pozitívne výsledky v priebehu niekoľkých rokov, príklady krajín ako Litva a Estónsko, ktoré k reforme pristúpilo v roku 2000, ukazujú, že trvalé zlepšenie inovačného prostredia si vyžaduje čas. 

Ak sa chcete dozvedieť viac, sledujte nás! VAIA momentálne pripravuje komentár, kde sa bližšie pozrieme na vývoj jednotlivých indikátorov na úrovni Slovenska nielen v porovnaní s priemerom EÚ, ale ja s príkladmi úspešných reformátorov s podobnou východiskovou situáciou, ako napr. Estónsko. 

Viac o pozícii Slovenska v EIS 2024 na str. 103  18a8ee91-5052-47da-9138-7ff7f484029b_en (europa.eu)