Záväzná metodika riadenia, financovania a hodnotenia podpory výskumu, vývoja a inovácií
Rada vlády pre vedu techniku a inovácie na svojom zasadnutí 18. septembra 2023 schválila Záväznú metodiku riadenia, financovania a hodnotenia podpory výskumu, vývoja a inovácií. Vypracovanie záväznej metodiky je jedným z míľnikov reformy výskumného a inovačného ekosystému, ku ktorej sa SR zaviazala v Pláne obnovy a odolnosti.
Prijatie záväznej metodiky je tiež napĺňaním jedného z opatrení Národnej stratégie výskumu, vývoja a inovácií. Hlavným cieľom je vytvoriť rovnaké pravidlá pri podpore výskumu, vývoja a inovácií od prípravy výziev až po ich evalváciu a vytvoriť pre žiadateľov predvídateľné a transparentné prostredie.
Záväzná metodika poskytuje základné princípy, ktoré sa uplatňujú pri príprave výziev, podávaní a hodnotení žiadostí, monitorovaní projektov a hodnotení výziev v oblasti výskumu, vývoja a inovácií. Cieľom je dosiahnuť jasné pravidlá pri podpore výskumu, vývoja a inovácií z verejného sektora a zároveň tieto pravidlá v čo najväčšej možnej miere prispôsobiť najlepšej praxi v EÚ. Ďalším dôležitým princípom je zjednodušenie procesov a vytvorenie systému, ktorý je priateľský k výskumníkovi a inovátorovi.
Záväzná metodika je založená na princípoch dobrého riadenia a vychádza z odporúčaní OECD k efektívnejšiemu využívaniu fondov EÚ na výskum a inovácie ako aj z princípov grantovej podpory výskumu, vývoja a inovácií, ktoré vypracoval Útvar hodnoty za peniaze Ministerstva financií SR.
Aké zmeny prináša záväzná metodika?
- zavádza lepšie plánovanie a koordináciu programov pri príprave a vyhlasovaní výziev
- po vzore najlepšej praxe z európskych programov zjednocuje štruktúru (opisov) projektov s priamou väzbou na dizajn troch základných kritérií (excelentnosť, dopad a implementácia), prostredníctvom ktorých sa posudzuje kvalita projektov
- zavádza jednotný systém bodového hodnotenia kvality projektov,
- oproti minulosti sa zvyšuje dôraz na hodnotenie projektov zahraničnými hodnotiteľmi a využívanie medzinárodných expertných panelov
- upravuje zmeny v prístupe k odmeňovaniu hodnotiteľov,
- zavádza priebežnú evauláciu projektov s dôrazom na výstupy a kvalitu projektov.
Čo je možné očakávať od zavádzaných zmien:
- vyššia predvídateľnosť pri plánovaní výziev (ich zamerania a základných podmienok)
- vyššia transparentnosť celého procesu
- zvýšenie kvality hodnotenia a minimalizácia konfliktu záujmov
- zjednodušenie podmienok a vyššia miera využíva zjednodušeného vykazovania nákladov
- postupné zjednocovanie podmienok naprieč programami a poskytovateľmi
- dôraz na kvalitu a znižovanie formalistického prístupu
- prístupný, prehľadný a férovo nastavený systém pre všetkých.
Vzhľadom na odlišné legislatívne prostredie, v ktorom sa podpora poskytuje, je zavedenie niektorých zmien podmienené dodatočným legislatívnymi úpravami.
Záväzná metodika nadobúda platnosť 18. septembra 2023 (dňom schválenia Radou pre vedu, techniku a inovácie) a účinnosť 25. septembra 2023 (nasledujúci pracovný deň po dni jej zverejnenia na www.vaia.gov.sk).